DTS-Bahar ’21

DTS-Bahar ’21

Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu – Bahar’21

(BA4148 – Interdisciplinary Problem Solving)

2021-2022 bahar döneminde gerçekleştirilen 10. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu, farklı disiplinlerden oluşan öğrenci gruplarının Vestel firmasının sunduğu gerçek sorunlara yenilikçi çözümler ve fikirler sunmasıyla başladı. Dönem boyunca tasarım odaklı düşünme ilkelerini takip eden çalıştaylar, seminerler ve farklı disiplinlerden öğretim üyelerinin deneyimlerini ve bilgilerini paylaştıkları dersler ile dönem tamamlandı.


ICE

Furkan Çitil – İpek Aydın – Oğuzhan Deniz – Selen Beyaz – Sena Çoban – Zühal Ceren Aydın

Araba kullanmayı öğrenmek zorlu bir süreçtir. Küçük hatalar önemli kayıplara yol açabilir. Bu nedenle ehliyetini yeni almış bir sürücü araç kullanmaktan çekinmektedir. Öte yandan, çoğumuzun ehliyet aldığımızda kendimize ait bir arabası olmuyor ve anne babamızın araçlarını kullanmak zorunda kalıyoruz. Ancak ebeveynler çoğu zaman araçlarını çocuklarına ödünç vermek konusunda isteksiz davranmaktadır. Bu durumun tamamen farkındayız. Novi, sürücülerin sürüş deneyimini stresten uzaklaştırıyor. Sürüş esnasında sürücüye rehberlik eder ve sürücü hareketlerini rapor halinde sunar. Bu sayede hem acemi sürücüler hem de ebeveynleri sürüş deneyimini takip edebilmekte ve sürücü daha sakin bir ortamda sürüş becerilerini geliştirebilmektedir.

ice_poster

 

VIRIDIS

Aya Talhi – Deniz Dişçioğlu – Mehmet Oğuz Yavuz – Özge Alptüzün – Sena Tarım

Viridis takımı olarak farklı geçmişlerden geliyoruz ama ortak bir paydada buluşuyoruz, dünya üzerinde bir etki yaratma arzusu. Dünya iki aşırı uç yaşıyor. Milyonlarca insan her gece aç yatarken, çok büyük miktarda gıda israf ediliyor. Günün sonunda, her iki aşırı uç da çevre sorunlarına neden oluyor. Bu bizim için büyük bir itici güç oldu. En fazla gıda atığının nerede üretildiğini aramaya başladık ve bunun evlerde olduğunu gördük. Evlerimizdeki gıda israfını azaltmak için yenilikçi, kullanımı kolay ve etkili bir çözüm bulduk. İşte size yeni nesil yemek kabınız Viripot’u sunuyoruz!

 

FUTURUM

Deniz Küçük – Elif Işık – Hüseyin Orkun Paçal – Zeynep Cesur – Zeynep Eda Kara

Futurum olarak elektrikli araç şarj istasyonlarının geleceğine sürdürülebilir döngüsel bir ekonomik bakış açısı getirmeyi hedefliyoruz. Uzun bekleme sürelerini çözmeye, istasyonları etkin bir şekilde bulup kullanmaya, birimler ve çevreleriyle ilgili sorunları çözmeye odaklanıyoruz. Fosil akaryakıt istasyonları yeni “Kirpi”ye dönüştürülerek tespit edilen sorunlara çeşitli çözümler önermektedir. Kirpi’nin fütüristik ve yenilikçi tasarımı ve mobil uygulaması rakiplerinden bir adım önde.