DTS – 2

DTS – 2

Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu – 2

ODTÜ Tasarım Fabrikası tarafından, ODTÜ Teknokent’in desteği ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler ile çeşitli konularda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının sponsorluğu ile organize edilen, farklı disiplinlerden gelen katılımcıların ortak çalışmasına dayalı, çeşitli çalıştay ve seminerlerden oluşan etkinlikler dizisi olan 2. Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu (DTS-2) etkinlikleri 27 Ocak itibariyle başladı.

Atok

Yaşar Berk Arı – Merve Civelek – Oğuzhan Demirdöğen – Emel Erdal – Baturalp Goncagül – Toghrul Karimli – Merve Yılmaz – Hakan Yılmazer

 

  Zırhlı araçların en büyük problemlerinden biri olan hendekleri darbesiz ve/veya kolayca geçebilmektir. ATOK Grubu olarak, doğadan ilham aldığımız fikirleri zırhlı araçların hendekleri kolayca atlayabileceği bir sistem tasarıma dönüştürdük. Araca yerleştirilen sensörler herhangi bir engel karşısında sisteme uyarı vererek aracın kolay bir şekilde engeli aşmasını sağlar.  

 

Dust Busters

Mehmet Akif Akkuş – Selcen Kökçü Çetin – Anıl Erdal – Pelin Göçmen – Gözde Nargile – Bayram Anıl Öztürk

 

   Duşakabin temizliği sırasında en sık karşılaşılan problemler eğilmek, ıslanmak ve fazla miktarda zaman ve efor harcamaktır. Bu sorunları en aza indirmeye yönelik, duş tekneleri için otomatik kontrol edilebilen bir temizlik sistemi geliştirilmiştir. Ürünün otomatik olarak temizlemesi ve interaktif kullanımı ana çalışma prensipleridir.  

 

Feza-i Azrak

Ece Dinçer – Mine Ertok – Osman Kaan Karagöz – Hakan Mert – Merve Okkalı – Sedef Üstün

 

   Bu projede, astronotların uzay istasyonunda yaşadıkları uyku problemi baz alınmıştır. Dünyadaki gibi uyku hissinin sağlanması ve ergonomik bir yatak tasarımı astronotların çalışma verimlerini artıran faktörlerdir. Bunların sağlanması için uzay istasyonunda yapay bir yerçekimi yaratılarak astronotun yatağa yatma hissi üzerine çalışılmıştır.  

 

Harmony

Cem Dedekargınoğlu – Özge Güven – Ayşenur Tonbaz – Çağrı Yalçın

 

   Türkiye’deki sığınmacı ve göçmenlerle yerel halkın ilişkisi gün geçtikçe zayıflamaktadır. Bu ilişkiyi “empati” kurarak çözebileceğine inanan Harmony grubu, sığınmacı ve göçmenlerin yaşadığı zorlukları yansıtan “empati mekanı” tasarlamıştır. Modüler olması ve kolay kullanılabilirliği sayesinde her yere taşınabilen ve daha çok insana ulaşabilecek bir mekan özelliğigöstermektedir.  

 

Nos Curabit

Meltem Atay – Özgür Baskın – Esra Cantürk – İdil Kara – İpek Koçak – Anıl Kürkçü – Birnur Şahin

 

   PufferPi, juvenil idiyopatik artrit hastası çocukların hareketlerinin ölçümünü ve değerlendirmesini yapmasının yanında, eğlenceli bir oyuncak olma özelliği de taşır. Çocukla etkileşim halinde sesli ve ışıklı geri bildirim yaparken egzersiz saatlerini hatırlatma özelliğini de gösterir. Bu sayede çocukla duygusal bağlantı kurabilmeyi sağlayan bir ürün özelliği taşımaktadır.  

 

Pi Hola!

JeanPiere Demir – Çiğdem Demir – Berkin Nergis – Burhan Ölmez – Selin Özgür – Sercan Pekel – Buse Subaşı – İlkan Yıldırım

 

  UXI, son yılların yükselen trendi olan kullanıcı deneyimi üzerine çalışan UX Lab’ların araştırma süreçlerinde karşılaştığı daha güvenilir, daha değerli ve daha çok miktarda kullanıcı deneyimi bilgisi problemini çözen bir modül ve sistem çözümüdür. Modül, çamaşır makinesi kullanıcısına ürünü öğretirken aldığı verileri Pi Hola’da işler ve daha güvenilir ve hızlı kullanıcı deneyimi araştırmaları yapılmasını sağlar.