DTS-Spring’19 Kapanış Etkinliği

DTS-Spring’19 Kapanış Etkinliği

2018-2019 eğitim öğretim yılı, bahar döneminde yedincisi yürütülen Disiplinlerarası Tasarım Stüdyosu düzenlenen kapanış etkinliği ile sonlandı. Kapanış etkinliğine akademi ve endüstriden birçok değerli misafirimiz katılım gösterdi. Farklı disiplinlerden ODTÜ öğrencilerinden oluşan DTS grupları dönem boyunca üzerinde çalıştıkları yenilikçi çözümlerini katılımcılara sundu, on dakikalık sunum ve soru-cevap bölümünden sonra kurulan standlarda ziyaretçilerle çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Bu dönem;

  • Arçelik sponsorluğundaki “Elltech”  yıkanmış çamaşırların üzerine asıldığı, modüler bir yapıya sahip olan, mobil aplikasyon üzerinden kontrol edilebilen ve çamaşırlara soğuk buhar vererek nem seviyesinin ayarlanabildiği bir akıllı askı tasarladı.
  • ODTÜ Akıllı Kampüs projesi sponsorluğundaki “Smartru” geliştirdiği mobil aplikasyon ile ODTÜ kampüsündeki ulaşım problemine yenilikçi bir çözüm sundu.
  • Türk Hava Yolları Kargo sponsorluğundaki “Pelican” kargo merkezindeki kargo kolilerinden oluşturulan paletleri ve bu süreci RFID teknolojisi kullanarak takip eden haricinde, tamamen insana bağlı olan bu süreci geliştirmeye yönelik otomatik bir paketleme sistemi tasarladı.
  • Utarit sponsorluğundaki “Nova” ise kampüslerde sıklıkla kullanılan akıllı kart sisteminden toplanacak veri ile üniversite yönetiminin de dahil olacağı ve okul içi ring, kütüphane vs. gibi yoğun kullanımda olan sistemlerin daha optimum kullanımına yönelik bir çözüm hazırladı.