ODTÜ TASARIM FABRİKASI COVID19’a karşı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Tasarım Araştırma ve İnovasyon Merkezi (ODTÜ Tasarım Fabrikası) olarak tüm dünyanın yaşadığı bu zor süreçte başta sağlık personelleri olmak üzere her bireyin yararlanabileceği çözümler üretmek için üniversitemizin tüm bileşenleri gibi yoğun bir çaba içindeyiz.
ODTÜ Tasarım Fabrikası ekibi olarak, bir çok kişinin kullanabileceği, üretebileceği ve isterlerse geliştirebileceği tasarımlar hazırladık. Üretmeye başladığımız bu koruyucu ürünleri en hızlı biçimde öncelikle sağlık personellerine ulaştırmayı hedefliyoruz. Sizlerle tüm tasarım ve üretim detaylarını paylaştığımız modeller ise hızlı prototipleme yöntemleri ile üretilebilmekte, ihtiyaç halinde ise basit el aletleri ile de elde edilebilmektedir.
Bu yorucu süreçte ihtiyacı olan herkese yardımı dokunabilecek bu tasarımları paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

PROJE EKİBİ

PROF. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ (PROJE LİDERİ)
DR. BARIŞ YAZICI
DR. SERKAN ALKAN
MÜGE KRUŞA YEMİŞCİOĞLU
SEMKAN URAGAN

Tasarım: Dr. Barış Yazıcı

ODTU Tasarım Fabrikası ekibi olarak mevcut siperlik tasarımlarına alternatifler geliştirilmiştir. Bunlar arasından tek malzeme ile lazer kesicide veya el ile üretilebilecek olan bu tasarım öne çıkmıştır. Bu tasarım öncelikle bu zor zamanlarda bizler için ön saflarda çalışan sağlık çalışanları olmak üzere, yüz yüze işlerini yapmak zorunda olan bütün çalışanlar için bir koruma kalkanı olarak tasarlanmıştır.

0.5 mm PET plakadan üretilmek için tasarlanan model 70x100cm plakadan 6 adet üretilebilecek şekilde üretime hazırlanmıştır.

Burada amaç kullanılıp atılması mümkün, kolayca, hızlı ve çok sayıda üretilebilen bir maske tasarımıdır. Gazi Üniversitesi, Tıp Fakültesi ile birlikte geliştiğimiz tasarımın kopyalanması, üretilmesi ve geliştirilmesi yönünde bir kısıtlamamız bulunmamaktadır.

Üretim ve kurulum hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

Çizimler

Çizimler .cdr (CorelDraw) ve .dxf (Autodesk Drawing Exchange Format) olarak paylaşılmıştır. Aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir.

Tasarım: Semkan Uragan, Müge Kruşa Yemişcioğlu

Yüzeyler ile temasımızı azaltmaya çalıştığımız bugünlerde kapı kolları, kilitler ve kredi kartları yüksek risk taşıyan alanlar olmaktadır. Bu sebeple, ODTÜ TF ekibi olarak günlük kullanımda rahatlıkla taşıyabileceğimiz çok amaçlı kapı aparatları geliştirdik. PLA veya ABS plastikten 3B yazıcıdan basılabilecek olan apartı, yeterli mukavemete sahip bir levhadan lazer kesim ile üretmek de mümkün.

Geliştirme sürecinde küresel çevirimiçi toplulukların açık kaynaklı olarak geliştirdiği modellerden ilham aldık. İnandığımız bu geliştirme modelinin devamı gereğince diğer modellerimiz gibi yine açık kaynaklı ve geliştirilmeye açık olarak sizlerle hem 2 boyutlu çizimleri (.dwg, .ai, .cdr) hem de 3B modeli paylaşıyoruz.

Modelin 3B yazıcı kullanılarak üretilmesi için tavsiye ettiğimiz parametreler:

  • Baskı yönü: Logolar baskı tablasına bakacak yönde üretilirse model destek gerektirmemektedir.
  • Katman kalınlığı: 200 mikron
  • Baskı malzemesi: PLA, ABS, PETG vs. gibi çok kullanılan baskı malzemelerini kullanabilirsiniz. Thermoplastik Poliüretan(TPU) kullanımını tavsiye etmiyoruz.
  • Dolgu oranı: Gyroid dolgu geometrisi kullanarak %20 doluluk oranını baskı hızı ve dayanıklılık için öneriyoruz.
  • Baskı hızı, tabla ve uç sıcaklığı gibi parametreler için kullandığınız malzemenin önerilen değerlerini kullanabilirsiniz.

Sosyal mesafeyi koruyarak selamlaşmak adına, merkezimizde, 13 Mart 2020 tarihinden itibaren Star Trek evreninden Vulcan selamını kullanmaya başladık.

Global ölçekte Tasarım Fabrikaları açısından önemli olan sosyal etkileşimi sağlamak ve bariyerleri kırmak adına merkezimizde yer alan sarılma noktasını malesef kullanım dışı bıraktık. Bunun yerine artık birbirimize belli bir mesafeden destek oluyoruz.

DTS Spring ’20 – Virtual Edition!

ODTÜ’deki bir çok ders çevrimiçi işlenmeye başlarken, biz de stüdyomuzu yeni ortamlara taşıdık. Farklı disiplinerden ODTÜ öğrencilerinin oluşturduğu takımların sektörden partnerlerimizin karşılaştıkları gerçek problemler üzerinde çalıştıkları DTS2020: Disiplinerarası Tasarım Stüdyosu’nda çevirimiçi araçları kullanıyoruz. Firma ve akademik mentörlerimiz DTS takımlarına bu süreçte destek olmaya devam ederken ODTÜ TF koordinasyon ekibi de prototipleme ve iletişim konularını yönetiyor. Bu sanal toplantılarımızda ise çok sevdiğimiz bilimkurgu temalı sanal arkaplanlar kullanarak bazen de biraz eğleniyoruz.